Strona główna
Obecna działalność
Rehabilitacja
Ortezy kolana
Gabinety
Dojazd
Kontakt
Galeria zdjęć


SZYBKI KONTAKT
61 828 11 26

Chondromalacja rzepki

Znaczną grupę chorych stanowią dzieci i młodzież, u których w wywiadzie brak jednoznaczynych urazów stawów kolanowych. Bóle trwają niejednokrotnie przez wiele lat, z czasem nasilają się uniemożliwiając ćwiczenia sportowe a nawet dłuższe obciążenie, chodzenie. Jest zadziwiające, że przy tak wielkiej liczbie analogicznych przypadków jest tak rzadko rozpoznawana prawdziwa przyczyna w/w dolegliwości - chondromalacja rzepki (rozmiękanie chrząstki stawowej rzepki)

Chrząstka stawowa rzepki jak każda tkanka chrzęstna w każdym stawie powinna posiadać określone parametry dla ochrony warstw głębiej leżących - tkanki podchrzęstnej, kostnej. Chrząstka stawowa nie posiadając unerwienia obwodowego w sposób mechaniczny chroni kość przed uciskiem, tarciem. W przypadku chondromalacji, czyli rozmiękania chrząstki, nie spełnia ona wymaganych warunków - sprężystości, twardości. Zbyt miękka, popękana lub z ubytkami jest przyczyną przenoszenia obciążeń głębiej - w warstwy unerwione, co powoduje ból i często objawy stanu zapalnego kolana.

Brak prawidłowego leczenia prowadzi do bardzo wczesnych zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego.

Skuteczną metodą leczenia chondromalacji rzepki jest: artroskopia operacyjna stawu kolanowego.

Leczenie rozmiękania chrząstki stawowej rzepki stawu kolanowego w naszej Klinice wykonywane jest wyłącznie w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa 20-30 minut (punktowe wejście do stawu kolanowego pod kontrolą artroskopu) i polega na usunięciu powierzchniowej warstwy niewartościowej chrząstki rzepki. W bardzo częstych przypadkach tzw. bocznego podwichnięcia rzepki stosuje się przecięcie troczków bocznych rzepki pozwalając na bardziej prawidłowe centralne ustawienie rzepki oraz mniejsze jej przyparcie do kości udowej. Zaraz po zabiegu pacjent wraca do domu. Często stosuje się stabilizator rzepki.

Kontrole i usunięcie 2 szwów po około 2 tygodniach.

W/w zabieg nie powoduje istotnej przerwy w życiu szkolnym (krótkotrwałe zwolnienie ze szkoły, ok. 6 tyg. zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego).


znaczną grupę chorych stanowi młodzież...

więcej »  
związane są ze zużyciem się tkanek ochronnych...

więcej »  
uszkodzenia związane ze sportem...

więcej »